Zakladatel AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ®. V oboru působí od roku 1983. Ředitel společnosti, vedoucí projektů s vazbou na pokročilé technologie, vedoucí laboratoře a hlavní metrolog.
Seminář Sítě FTTx v roce 2017
Motto: „Dotované síte NGA - co se dá získat a co ztratit??
PROFiber Networking s.r.o. uspořádal společně se vzdělávací aktivitou AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ® již dvanáctý ročník odborného semináře zaměřeného na optické přístupové sítě. Seminář Sítě FTTx v roce 2017 se uskutečnil ve dnech 9. a 10. března 2017 na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.
videá z akcie
Letošní ročník uvedl aktuální informace a nabídl zajímavé inovace, které mělo možnost shlédnout 280 účastníků. Velký dík patří partnerům i přednášejícím, kteří se na setkání aktivně podíleli.
Během dvou dnů bylo k vidění 29 přednášek odborníků a specialistů z oblasti ICT. Na některé z nich se můžete podívat na našem Youtube kanálu. Témata přednášek a způsob organizace semináře byly zvoleny tak, aby účastníci získali co možná nejvíce nových a užitečných poznatků, včetně zkušeností z projektů realizovaných v rámci České a Slovenské republiky. Zároveň měli možnost setkat se s řadou expertů a kolegů z oboru. Veškeré přednášky z této akce jsou uveřejněny na webových stránkách www.profiber.eu v sekci download a jsou volně ke stažení.
Po celou dobu trvání semináře byla účastníkům k dispozici výstava s ukázkou produktů a služeb pro výstavbu a servis optických i metalických přístupových sítí, na které se prezentovalo 19 firem.
Úvodní blok přednášek vystihl aktuální téma dneška – výstavbu sítí nové generace NGA (Next Generation Access) a připravovaný dotační program OP PIK Vysokorychlostní internet:
Každému, kdo se zajímá o investice do sítí NGA, poskytl seminář výbornou příležitost. Výbornou příležitostí získat tolik ceněné a aktuální informace byl díky výbornému složení osob, které přijali pozvání jako přednášející nebo diskutující, díky počtu témat i zaměření jednotlivých přednášek. Složení osob, které mají relevantní názory a vliv na dění v oblasti sítí NGA navíc umocnila konstruktivní a neformální atmosféra, která přítomna po celé dva dyn konání semináře.
Kromě úvodního bloku o výhledech a investicích do přístupových sítí NGA, měli účastníci semináře možnost vyslechnout řadu technických přednášek s množstvím tipů, rad a zkušeností pro výstavbu a servis sítí. Nejen Fyzická vrstva a přenosové médium optického vlákna jsou středem pozornosti, ale i aktivní prvky a vyšší přenosové vrstvy jsou důležité pro udržení kvality služeb QoS na IP infrastruktuře sítí NGA/NGN. To bylo znát jak z příspěvků přednášejících, tak z vystavených a prezentovaných produktů.
Pro všechny odhodlané účastníky byla připravena soutěž montážních skupin v instalaci vláken a zafukování do mikrotrubiček – Mistrovství světa v mikrotrubičkování. K dispozici byla nová trasa z mikrotrubiček pro zafukování – až do výšky 8. patra. Příležitosti představit svou techniku instalace naživo využilo 5 montážních týmů. Nejrychlejší čas zafouknutí svazku vláken do smyčky tam a zpět byk 1:45 min. Pro ostatní přihlížející, na které již nezbyla soutěžní trasa, to byla názorná ukázka moderní technologie montáže optické infrastruktury. Soutěž se konala za odborné, technické a materiální podpory partnerů OFA s.r.o., Dura-line CT, s.r.o., MICOS spol. s r.o., s.r.o. a Fibre Optics Service s.r.o.
Na aktuální téma se zaměřil pracovní workshop Mapy a dokumentace sítí NGA/NGN, který se uskutečnil zároveň se seminářem. Na tomto workshopu seznámila paní ředitelka Hana Hankiewiczová, ČTÚ se zkušenostmi z prvního geografického sběru dat ČTÚ o sítích NGA v březnu 2016 a s novinkami v rámci právě probíhajícího sběru dat 2017. Další dva příspěvky byly zaměřené na sw nástroje pro dokumentaci a návrh NGA sítí a přednesla je ISP Alliance (Michal David, Štepán Beneš) a ConnectEU2Create (Pavel Škoda) .
Předpokladem rychlého a kvalifikovaného rozhodnutí je věci rozumět, proto je již od samého začátku součástí všech aktivit PROFiber Networking, s.r.o. vzdělání a předávání zkušeností. Druhý den semináře byl zaměřen na vzdělávací aktivity v rámci AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ® ve spolupráci s partnery, mezi které patří např. ICT Unie, a s odbornými školami. Bylo možné se zúčastnit technického školení a vzdělávání, vyslechnout si přednášky a praktické ukázky ohledně metod měření parametrů optických tras sítí FTTx a měření sítí a přípojek VDS35b, případně další zajímavé a přínosné informace odborníků. Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno předváděla společně se svými žáky příspěvek na téma škola hrou a kybernetická bezpečnost.
Parterem konektivity byl Český bezdrát a připojení k internetu zajistil COMIMPEX s.r.o.
Další ročník tohoto semináře se uskuteční opět za rok v termínu 8. - 9. 3. 2018 na stejném místě. Bližší informace budou zveřejněny na webových stránkách www.profiber.eu.
Veškeré přednášky, program, videa a fotografie z této akce jsou uveřejněny na webových stránkách www.profiber.eu v sekci download a jsou volně ke stažení.